Pokud používáte na atopický ekzém kortikoidy, je to jako kdybyste rezavé auto natírali novou barvou a čekali, že z něj uděláte nové. Uvnitř však bude stále rezivět a rez bude vystupovat na povrch, stejně jako ekzém. Pomocí kortikoidů léčíte následek, ne příčinu ekzému. A když bude postižený stále ve stejném prostředí, ekzém se zase rychle vrátí.
Kůže je totiž obrazem stavu Vašeho těla a to tělo je potřeba nejdříve vyléčit, pak se sama vyléčí i kůže!
ATOPICKÝ EKZÉM = KORTIKOIDY? Je to nutnost?
Klasický případ: pacient přijde ke kožnímu lékaři. Diagnóza: atopický ekzém - nasadíme kortikoidy. Co na tom, že se mohou používat pouze krátkodobě, protože po jejich použití se zeslabuje kůže. Hlavně že se ekzém vyléčí....
Jenže pouze na krátkou dobu. Ptá se Vás lékař na čem spíte, zda často větráte, radí Vám co dělat a nedělat? Podle mých zkušeností NE!
Možná si pamatujete na "zázračného" lékaře černé pleti (vystudoval českou medicínu), který v devadesátých letech v Novém Boru léčil kožní problémy a měl skvělé výsledky. Byl o něm i pořad v televizi kde tvrdil, že má recepty na masti od šamana svého kmene a že proto jsou tak účinné. Bohužel (nebo bohudík) se po nějaké době přišlo na to, že do svých "zázračných" mastí přidával obrovské množství kortikoidů, které díky tomu okamžitě účinkovaly. Po nějaké době se však ekzém vrátil, v ještě v horší formě :-(
PŘEČTĚTE SI: JAK LÉČÍME ATOPICKÝ EKZÉM V SOLNÉ JESKYNI LETŇANY.
HLEDEJTE PŘÍČINU ATOPICKÉHO EKZÉMU
V jedné diskusi o atopickém ekzému si maminka stěžovala, že její 27 letý syn, velmi trpí atopickým ekzémem. Má ho po celém těle, až se mu odlupují kousky kůže a žádné masti již nepomáhají. Velmi ho to svědí a tak si kůži ještě víc dráždí škrábáním. Maminka mu neustále vyvařuje a vyměňuje prostěradlo i povlečení, které je plné odloupaných kousků kůže. A tady je ten základní problém.
Maminka vyvařuje prostěradlo a povlečení, ale už vůbec jí nezajímají MATRACE, POLŠTÁŘ a PEŘINA. Právě tam se však nejlépe daří roztočům. Právě tam mají nejlepší prostředí pro množení a právě tam samozřejmě zase umírají. Jejich mrtvá těla se drobí v jemné částečky prachu a ty ten chudák syn, celou noc vdechuje. Když si lehne do postele, přes prostěradlo se na něj z matrace vyvalí oblak mrtvých roztočích tělíček, aby si jeho plíce celou noc užívaly obrovské množství alergenů.
PROČ KAŠLOU MIMINKA V POSTÝLCE
Další maminka si stěžuje, že jakmile položí miminko večer doma do postýlky, začne kašlat a přestane až ráno. Prý je to tím, dle její kamarádky která "dělá čínskou medicínu", že má miminko v leže oslabené plíce a poloha vleže vždy činnost plic zhoršuje?!?!?!?! TO BYCHOM KAŠLALI VŠICHNI!!!!
Když má tedy miminko oslabené plíce (jak říká kamarádka která "dělá čínskou medicínu"), kašle také, když jdete ven a položíte ho do kočárku? Vsadím se, že NE. Že by mělo miminko oslabené plíce jenom doma v postýlce?
Matrace pro miminka se většinou dědí nebo půjčují po generace, zároveň s postýlkou. Dokážete si představit, kolikrát se miminko do ní počůralo? Kromě potu, blinkání, mléka a čaje, se do matrace vsákla také moč, která je náramná mňamka pro roztoče.
Uvnitř matrace, na které někteří spí i několik desítek let, může žít až 10 milionů roztočů. Během svého krátkého života totiž zplodí každá roztočí samička několik tisíc potomků.
Jakmile miminko položíte do postýlky, obklopí ho prach z mrtvých těl a trusu roztočů, který ho nutí ke kašli.
MÁTE DOMA BAZÉN? Přečtěte si >>> Jak vybrat správný solární ohřev bazénu?
POSTEL = SEMENIŠTĚ ALERGENŮ
Dospělé lidské tělo během noci vypotí až jeden litr potu. Pokud se v posteli potíte při nemoci, vypotíte až několik litrů potu za den.Ten se vsákne přes povlečení do polštáře a do peřiny, hlavně však přes prostěradlo do matrace. Pokud máte matraci pět, deset, dvacet let, spočítejte si, kolik do ní nateklo za tu dobu potu a kolik se do ní odrolilo kilogramů staré, odumřelé kůže. Pot je plný mastnoty a dalších, pro roztoče blahodárných ingrediencí a na odumřelé kůži přímo hodují. Roztoči milují Vaše matrace.
Další pochoutka pro roztoče jsou PRAVÉ péřové peřiny, nejlépe z husího peří a také z ovčího rouna. Husí peří i ovčí vlna jsou totiž mastné a právě na té mastnotě si roztoči velmi rádi pochutnávají.
Dáváte v letní teplé, slunečné dny "vyvětrat" peřiny na okno? Pro roztoče tak vytváříte pravý ráj. Mají v peřinách krásně teploučko a vlhko (opravdu věříte tomu, že se vlhkost přes sypek a povlečení za pár hodin na okně vypaří?) a k tomu ještě hojnost Vašeho mastného potu a kůže k jídlu. MŇÁÁÁÁM. A tak se množí a množí....a umírají a umírají....
MOJE VLASTNÍ ZKUŠENOST S ATOPICKÝM EKZÉMEM
Dříve, když jsem si lehl do postele, okamžitě jsem začal kašlat a cítil jsem se, jako bych si lehal do prachu. Přitom prostěradlo i povlečení bylo čerstvě vyprané a vyžehlené. V té době jsme totiž měli molitanovou matraci, která do sebe nasávala veškerý pot, který jsem za noc vydal (hodně se potím). Molitanová matrace nemá šanci se nijak vyvětrat a tak se stala hojnou půdou pro roztoče i když bylo prostěradlo čistě vyprané.
Obrovské množství roztočů bylo v matraci a jakmile jsem si lehl, prach z jejich mrtvolek proletěl prostěradlem a já to celou noc dýchal. Když jsem odkryl potah matrace, zjistil jsem, že je celá plesnivá.
ODSTRAŇTE PŘÍČINY ATOPICKÉHO EKZÉMU
Proto se nejdříve podívejte na matraci. Často (klidně každý den) ji vysávejte vysavačem, abyste odstranili odumřelé roztoče a prach. Pokud nechcete nebo nemůžete koupit novou, pořiďte si chránič matrace a chránič polštáře (na polštář postačí každý den čistý ručník), který zachytí veškerý pot a odpadávající kůži a můžete ho vyvařit spolu s prostěradlem a povlečením (vysoká teplota roztoče zabíjí).
Podle nedávno zveřejněné studie chránič matrace sníží množství živých roztočů během měsíce o více než 90%.
Peřiny, když už je musíte větrat venku, dávejte ven pouze ve velkém mrazu. Ten roztočům nesvědčí a spolehlivě je zabije. Peřiny nechte na mrazu nejlépe přes noc, aby pořádně promrzly. Pak je ale dejte vyčistit, nebo pokud je máte prací, vyperte je, abyste je zbavili odumřelých roztočích těl.
Před spaním a také ráno v pokoji pořádně vyvětrejte. PŘIZNEJTE SE, UŽ JSTE DNESKA DOMA VĚTRALI? Větráním mám na mysli plně otevřená okna (stačí na 5 - 10 minut) , ne celý den otevřenou "větračku"!
Při spaní mějte vypnuté topení a udržujte vlhkost v místnosti okolo 40%. Nižší vlhkost vysušuje nosní sliznice, vyšší pomáhá bujení plísní a roztoči si v ní přímo libují.
ROZTOČI A JEJICH DRUHY
Tzv. prachoví roztoči jsou malí tvorečkové, kteří měří pouze 250 až 300 micronů = 0,3 mm, takže nejsou viditelní lidským okem. Mají osm nohou a proto nepatří mezi hmyz, ale jsou příbuzní pavouků.
Na Zemi žijí již 400 milionů let, ale až v roce 1694 je holanďan Anton van Leeuwenhoek objevil pod mikroskopem.
Ačkoliv žije na Zemi mnoho druhů roztočů, nejběžnější jsou pouze dva. Dermatophagoides farinae (americký) a Dermatophagoides pteronyssinus (evropský). "Dermatophagoides" znamená "pojídač kůže".
Celí život jsme jimi obklopeni, protože se živí naší starou, odumřelou kůží. Alergenem se ale nestávají živí roztoči, ti se zuby nehty drží uvnitř blahodárné matrace, kde žijí 3 - 4 měsíce. Každá samička zvýší populaci o 25 - 30 roztočích miminek týdně. Alergii způsobuje protein obsažený v jejich trusu a také jejich rozpadlá, mrtvá tělíčka. Ty se dostávají do vzduchu, který celou noc dýcháme a ty nám dráždí dýchací cesty a způsobují alergii. Při každém otočení v posteli si totiž jen přidáváme do okolního vzduchu oblak prachu, složený z trusu roztočů a jejich odumřelých těl.
JAK LÉČIT ATOPICKÝ EKZÉM
Z toho co jsem napsal vyplynulo, že léčení atopického ekzému (a to jak homeopatiky, ječmenem, kozím mlékem, mastmi nebo kortikoidy) je k ničemu, pokud neodstraníte příčinu a tou je většinou Vaše matrace. Pokud bych prodával matrace, mohli byste to považovat za dobrý reklamní článek. Já ale matrace neprodávám a je mi jedno u koho ji koupíte. Hlavně ji vyměňte, nebo si alespoň pořiďte chránič matrace a polštáře. Pak již máte s atopickým ekzémem skoro vyhráno.
Teď se ještě zbavit toho otravného svědění. Koupejte se v soli z Mrtvého moře! Na atopický ekzém (a nejenom na něj) funguje, díky obsaženému velkému množství minerálů (téměř 50% hořčíku), velmi dobře. Přidat ji můžete do koupele i pro miminka, nebo ji použijte na potírání ekzému vodou z Mrtvého moře. Mořská voda bude na ekzému pálit (zvlášť pokud ho máte rozškrábaný), ale vyplatí se to, protože atopický ekzém se vyléčí a to většinou během 30 dnů. A hlavně bez použití kortikoidů!
Po koupeli je vždy nutné pokožku opláchnout čistou vodou a potřít hydratačním mlékem nebo krémem, nejlépe s obsahem solí z Mrtvého moře, aby se pokračovalo v léčbě.
Kupujete opravdu pravou, neochuzenou sůl z Mrtvého moře? Přečtěte si, jak poznáte pravou minerální sůl z Mrtvého moře.
Noci bez kašlání a dny bez škrábání Vám přeje Jaroslav Málek
MÁTE DOMA BAZÉN? Přečtěte si >>> Jak vybrat správný solární ohřev bazénu?