Pak máte při spaní v pokojíčku nebo v ložnici (pokud spí s Vámi) vysokou teplotu!
"Já už nevím co mám dělat. Tomášek se pořád při spaní odkopává. Koupila jsem mu flanelové pyžamo, topení dávám na noc raději na čtyřku, aby nenastydl. Já mu snad koupím spacák."
"Anička se taky pořád odkopává, topení máme v ložnici taky naplno. Já kvůli tomu nemůžu spát, jaké mi je vedro."
Tento rozhovor jsem vyslechl od maminek v naší solné jeskyni. Jejich děti měly rýmu a kašel a tak si ji k nám přišly vyléčit. Bohužel ale maminky netušily, že právě noční vytápění ložnic a dětských pokojíčků je ta pravá příčina nemoci jejich dětí.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: ATOPICKÝ EKZÉM A JEHO LÉČBA SOLÍ Z MRTVÉHO MOŘE - VÍCE ZDE >>
Děti se totiž odkopávají kvůli teplu, které jim je pod peřinou. Jelikož se ale po odkopání neumí znovu přikrýt, když jim je znovu zima, musíme je přikrývat my. A tak to je pořád dokola. Zkuste vypnout na noc topení, dejte na něj mokrý ručník abyste zvlhčili vzduch a řádně vyvětrejte. Doporučovaná teplota pro spaní je kolem 18 stupňů.
Ne nebojte se, děti určitě nenastydnou. Jelikož budou dýchat chladný, čerstvý vzduch, nebude jim pod peřinou horko a nebudou se odkopávat. Jejich nosní sliznice nebude vysušovaná teplým vzduchem, bude správně vlhká a bude plnit svojí základní funkci - zachytávání alergenů, prachu, pylu a bakterií a bude bránit jejich vniknutí do těla.
A jakou má souvislost odkopávání dětí s naší solnou jeskyní? Při pobytu v naší solné jeskyni se nosní sliznice miminek a dětí zvlhčuje a tím se zlepšuje její funkce, kterou při spaní v přetopené místnosti ztrácí. Také se uklidňuje její zduření při rýmě a spouští se zastydlá rýma.
Proto nezapomeňte, čtyři z pěti lékařů doporučují v ložnici a dětském pokojíčku v noci netopit, větrat před spaním a udržovat vlhkost vzduchu v bytě mezi 40 - 50 % (například namočeným ručníkem na topení).