Do naší solné jeskyně přišla maminka s miminkem, že má pořád rýmu, kvůli které se nemůže ani nakojit a už týden se oba nevyspali, protože se pořád budí, jak nemůže dýchat.
Šli dovnitř a během chvíle v jeskyni spalo miminko jako dub a prospalo celé dvě hodiny (maminka si seanci o hodinu prodloužila, protože si ten klid chtěla užít). Jak je to možné?
Určitě víte, jak se vám špatně spí s ucpaným nosem. Vy se ale můžete vysmrkat! Hůř je na tom miminko, které smrkat neumí a tak si nijak nos nepročistí.
V jeskyni se mu během deseti minut působením slaného vzduchu zklidnily zduřelé nosní sliznice, uvolnil se mu nos a během chvíle spalo. A s ním konečně i maminka.
Zastydlá rýma, alergická rýma, chronická rýma, akutní sinusitida nebo prostě jenom rýma, to všechno jsou respirační onemocnění, která způsobují zduření nosní sliznice, ucpání nosních dutin, nahromadění hlenu v nose, v průduškách a plicích. Pokud se hlen neuvolní a dýchací cesty se nevyčistí, usadí se v nich infekce a vznikne zánět (bakteriální).
Jaká je účinná pomoc? Bakterie velice rychle (během několika minut) zabíjí – sůl.
Jak ale sůl do dýchacích cest dostat?
Můžete buď letět k moři, nos proplachovat solným roztokem nebo existuje levnější a příjemnější možnost, návštěva solné jeskyně.
Jak najít opravdu funkční solnou jeskyni?
Aby byl v solné jeskyni vzduch nasycený solí, musí být hnán čerstvý vzduch zvenčí skrz porézní stěny jeskyně, postavené ze solných briket z mořské soli. Prostupem skrz mikroštěrbiny v briketách se vzduch uvnitř nasycuje solnými mikrokrystaly, které návštěvníci vdechují. Stropem je zase vydýchaný vzduch odváděn mimo jeskyni.
Více informací o naší solné jeskyni najdete zde...
Proč je dobré dýchat slaný vzduch?
Sůl obsažená ve vzduchu zklidňuje při rýmě zduřelé nosní sliznice a tím uvolňuje nosní dutiny. Děti se zastydlou rýmou, které navštěvují naší solnou jeskyni, vycházejí po 3/4 hodině s tekoucí nudlí u nosu, právě díky uvolnění dýchacích cest. Po třech až čtyřech návštěvách je většinou po rýmě (máme potvrzeno od maminek).
Pomáhá slaný vzduch i na kašel?
Ano, je to podobné jako u nosních dutin. Kašleme, protože máme zduřelé (zúžené) průdušky, které zadržují hlen a nepouští ho ven z plic, nejde vykašlat. Působením soli se průdušky zklidní, roztáhnou a hlen je možno vykašlat.
Jak je to u astmatiků?
Je to stejné. Astmatikům se hlen uvolní a začnou ho vykašlávat. Někdy to vypadá, jako kdyby měli astmatický záchvat, ale je to tím, že se najednou velké množství nahromaděného hlenu tlačí skrz uvolněné průdušky ven.
Moje dcera, miminko má rýmu. Od jakého věku dítěte mohou přijít miminka do solné jeskyně?
Chodí k nám maminky s dětmi od 2 měsíců věku. Některé začaly chodit, když čekaly první dítě a teď už chodí se dvěma.
Mohou k Vám chodit děti se školkou? Kolik se jich tam vejde?
Děti ze školek, ale i školních družin k nám chodí nejenom z Letňan, ale i ze širokého okolí (Brandýs, Odolená Voda, Počernice...) I přes zájem rodičů to ale bohužel hodně záleží na ochotě učitelek, dojíždět k nám s dětmi. Běžně se do jeskyně vejde 25 - 30 dětí.
Syn je celý den v pohodě, ale ráno když vstane, hrozně kašle. Měli bychom přijít do solné jeskyně?
V naší solné jeskyni je možno i přespat. Celou jeskyni budete mít pro sebe, stačí si vzít pouze spacáky a polštáře, matrace budou připravené. Proč to zmiňuji?
Stejný problém měla i maminka osmiletého syna. Přespali v naší jeskyni a ráno syn ani nezakašlal. Jakto? Měl zastydlé (zduřelé) nosní dutiny a během noci mu z nich vytékal hlen do průdušek a plic. Přes den ho většinou polykáme, v noci ale zůstává tzv. na plicích. Ráno chtějí plíce nahromaděný hlen uvolnit a začneme kašlat.
Jelikož si v jeskyni hodinu před spaním hrál, uvolnily se mu dýchací cesty, vyčistily nosní dutiny, před spaním se vysmrkal a ráno neměl nic „na plicích“, co by ho nutilo ke kašli. Průdušky i sliznice měl zklidněné a vyčištěné. Ještě si ráno pochvaloval, jaké to bylo „dobrodrůžo“ a přitom se zbavil ranního kašle. O spaní v solné jeskyni si přečtete zde>>
Jak často se může navštěvovat solná jeskyně?
Při akutní rýmě, které se chcete rychle zbavit, můžete přijít 3x za sebou každý den. Při chronických obtížích alespoň 2x týdně. Ale klidně byste mohli v jeskyni i bydlet (nebo alespoň spát), vždyť u moře žijí lidé od narození a celý život.
Chodila k nám paní s dítětem (kvůli dítěti) od podzimu do jara, 1x – 2x týdně. V březnu mi potom vyprávěla, že jsou s manželem oba silní alergici na rostlinné pyly. Manžel že už zase brečí, smrká, má rudé oči a ona nic. Pravidelnou návštěvou jeskyně se jí pročistily a zklidnily nosní sliznice a přestaly alergicky reagovat na pyl.
Rezervaci do solné jeskyně můžete udělat v on-line rezervačním systému zde >>
Nemůže dostat můj syn rýmu od ostatních dětí, které budou s ním v jeskyni?
Ne. Vzduch v naší solné jeskyni je tak prosolený, že v něm bakterie, které způsobují rýmu a jiné nemoci, nepřežijí ani několik minut. Jednak se vydechované bakterie dostanou do slaného vzduchu, kde okamžitě zdegenerují a nemohou fungovat a zadruhé, pokud se i dostanou na nosní sliznice, pokryté slanými částečkami, díky nim se dál nedostanou.
Z jeskyně vyšla plačící maminka s 2 měsíčním miminkem, že se určitě nakazí rýmou od chlapečka, kterému úplně kape z nosu (krásně se mu uvolnila). Uklidňoval jsem jí, že to určitě díky slanému vzduchu nechytí, což mi po týdnu, kdy přišla znovu, potvrdila.
Babička trpí dušností, a když jde do schodů, zadýchává se. Pomohla by jí solná jeskyně?
U starších osob nebo kuřáků je většinou zahlenění průdušek chronické (ranní kašel nebo neustálé nucení ke kašli, bez možnosti si tzv. odkašlat) a někdy vzniká i CHOPN (Chronická Obstrukční Plicní Nemoc).
Při pravidelné návštěvě naší jeskyně (alespoň 2 x týdně) máme potvrzeno, že se těmto návštěvníkům zlepší dýchání, odkašlávají a stoupání do schodů nebo delší pěší cestu zvládnou bez zadýchávání.
Rezervaci do solné jeskyně můžete udělat v on-line rezervačním systému zde >>