Solná jeskyně – již hodně lidí ji navštívilo, ale většina se stále ptá, k čemu je pobyt v solné jeskyni dobrý.
Jak může pobyt v solné jeskyni pomoci a v čem? Jak často solnou jeskyni navštěvovat? Nemůže častá návštěva solné jeskyně naopak ublížit? Mohou solnou jeskyni navštěvovat těhotné ženy? Od jakého věku mohou solnou jeskyni navštěvovat miminka? Mohou solnou jeskyni navštěvovat kardiaci, cukrovkáři, atd…?
Zajímají Vás odpovědi na tyto otázky? Pak čtěte dál.
Co je solná jeskyně a jak funguje?
Umělá solná jeskyně je několik tun soli a z ní postavené jakési iglú uvnitř místnosti. Podlahu mají většinou všechny stejnou, vyhřívanou podlahovým topením a pokrytou krystalickou solí různé hrubosti. Stěny jsou postavené buď ze solných kamenů, nebo ze solných briket.
Velký rozdíl je v tom, zda jsou stěny solné jeskyně přímo u zdi místnosti nebo odsazené od zdi a může tedy za nimi proudit vzduch, který je tlačen skrz ně do jeskyně.
Strop solné jeskyně je buď ze sádry, nebo z pěny (aby byl lehký), pokrytý solnými krystaly. Pokud je z pěny, je porézní a může být skrz něj odsáván vzduch ven.
Ventilace v solné jeskyni.
Ventilace může být vnitřní a venkovní.
Venkovní ventilace znamená, že je do jeskyně skrz solné stěny zvenku nasáván čerstvý vzduch, v létě klimatizovaný a stropem solné jeskyně zase odsáván ven. V jeskyni je tak stále čerstvý vzduch a díky průchodu skrz porézní stěny ze solných briket stále nasycený solí a minerály.
Vnitřní ventilace znamená, že je uvnitř jeskyně klimatizační jednotka (většinou je vidět), která ochlazuje vnitřní vzduch bez jeho výměny.
Často je také v jeskyních germicidní lampa, která se používá na operačních sálech, ale jak mi řekla paní z hygieny při kontrole naší solné jeskyně, musí se po použití této lampy v jeskyni vyvětrat. Proto v naší solné jeskyni germicidní lampu nepoužíváme a raději mezi seancemi běží na plný výkon ventilace, která tlačí do jeskyně venkovní čerstvý vzduch a odsaje „vydýchaný“ vnitřní vzduch. V případě že je solná jeskyně plně obsazena (např. dětmi ze školky), běží ventilace na nízký výkon i během sezení a vzduch je tak neustále obměňován.
Jak poznat, že solná jeskyně opravdu funguje?
Laik to pozná jednoduše. Vstoupí do solné jeskyně a MUSÍ CÍTIT pach soli a minerálů. Poznáte to určitě, protože prostě NĚCO cítit musíte. Někomu je ten pach až nepříjemný. Pokud necítíte rozdíl mezi vzduchem v šatně solné jeskyně a samotnou solnou jeskyní, pak v jejím vzduchu nic není, ani sůl ani minerály. Právě kvůli vzduchu, který je nasycený minerály a solí je navštěvovaná naše solná jeskyně, hlavně maminkami s dětmi.
V čem pomáhá solná jeskyně?
Sůl obsažená ve vzduchu solné jeskyně uvolňuje zanícené dutiny tím, že zklidňuje zduřelé sliznice, kterými jsou průchody do dutin ucpané. Děti se zastydlou rýmou (tzv. sinusitida), které navštěvují naší solnou jeskyni, vycházejí po 3/4 hodině s tekoucí nudlí u nosu, díky uvolnění průchodnosti dýchacích cest. Po třech až čtyřech návštěvách je většinou po rýmě (máme potvrzeno od maminek :-))
Sůl obsažená ve vzduchu solné jeskyně také pomáhá na ekzémy a astma. Astmatici mohou mít někdy problém po návštěvě s kašlem, protože mají stejné příznaky, jako když použijí inhalátor. Průdušky se roztáhnou a uvolní a astmatici začnou vykašlávat zadržené hleny.
Kdo může navštěvovat solnou jeskyni?
Proč doporučují lékaři nemocným s kožním onemocněním, plicním onemocněním, alergikům, astmatikům atd. pobyt u moře?
Protože mořský vzduch pomáhá díky tomu, že je nasycený solí a minerály, které při koupeli v moři ulpívají také na kůži. Můj známý má od kožního lékaře doporučený co nejdelší pobyt u moře, kvůli alergické pokožce. Po vykoupání má nechat na sobě sůl zaschnout a vydržet co nejdéle bez osprchování. Jelikož je ale alergický na slunce, nesmí na něm být dlouho. Takže moře a mořský vzduch ano, slunce ne – ideální je solná jeskyně…
Prostředí v naší solné jeskyni je podobné tomu u Mrtvého moře (vysoká koncentrace minerálů a soli ve vzduchu), jen teplota je přijatelnější pro těhotné ženy i pro ostatní - mezi 20 - 22 stupni a nežhne u nás slunce. Vlhkost je udržovaná mezi 40 - 50 %, což je doporučená vlhkost v bytech (v jeskyni máme teploměr a vlhkoměr pro Vaši kontrolu).
Správnou solnou jeskyni s příjemnou teplotou, vlhkostí (a kde je cítit sůl ve vzduchu!!!) mohou navštěvovat těhotné ženy i těsně před porodem a ničím nemohou ohrozit ani sebe, ani plod. Po porodu k nám chodí maminky již s dvouměsíčními miminky a moc si to pochvalují.
Díky speciální cirkulaci vzduchu (opravdu prochází skrz stěny, které jsou ze solných briket) a jeho čištění, je u nás vzduch vždy čistý a zbavený všech bakterií. Takže i když byla před hodinou u nás školka s 25 dětmi, výkonná ventilace vše vyčistí a mohou přijít i miminka beze strachu, že by chytila rýmu, nebo jinou nemůcku.
Samozřejmě ji mohou navštěvovat i ostatní nemocní (ne infekční), kterým lékař nezakázal pobyt u moře. Zeptat svého lékaře by se měli nemocní s nadměrnou (hyperfunkce) funkcí štítné žlázy, kterým by mohl vadit vyšší obsah jódu v soli a tím i ve vzduchu v solné jeskyni. Těm, kteří mají nedostatečnou (hypofunkce) funkci štítné žlázy, by naopak pobyt v solné jeskyni měl pomoci.
MÁTE DOMA BAZÉN? Mohlo by vás zajímat >>> Jak vybrat správný solární ohřev bazénu?
Jak často navštěvovat solnou jeskyni?
Solnou jeskyni je možné navštěvovat tak často, jak uznáte za vhodné. Je to jako se cvičením. Pokud budete chodit cvičit jednou týdně, je to jako byste ani necvičili. Proto se pro relaxaci doporučuje jednou týdně, pro zlepšení stavu a prevenci dvakrát týdně.
Při zdravotních problémech, při kterých solná jeskyně pomáhá (nejvíce rýma - ale pozor při teplotě a infekční rýmě NE) můžete navštěvovat solnou jeskyni každý den. Solnou jeskyní se nelze předávkovat!
Návštěva solné jeskyně s miminkem.
Ohledně miminek a rýmy jsem již psal několikrát. V naší solné jeskyni je nejlepší prostředí pro léčbu rýmy u miminek, protože do sebe pouhým dýcháním a nenásilně dostávají mikročástice soli, které jim uvolňují nosní sliznice. Není tedy potřeba jim kapat do nosánku, stříkat sprayem solný roztok nebo vysávat nudličku savičkou, což je pro miminko hodně nepříjemné (znáte to jak pláče), ale stačí pouze přijít do správné solné jeskyně (pokud mají rýmu, chodí k nám každý den) a po dvou návštěvách je po rýmě a hlavně nenásilně, bez stresování miminka.
Byla u nás maminka s miminkem s rýmou, která si prodloužila pobyt na dvě hodiny, protože miminko spinkalo a prospalo celé dvě hodiny, což jak mi potom maminka řekla, už týden co má rýmu nezažila. V naší solné jeskyni máme také pro miminka k dispozici přebalovací pult.
Závěr
Do solné jeskyně může chodit každý, komu nezakázal lékař pobyt u moře kvůli vysoké koncentraci soli a jódu (např. štítná žláza). Pobytem v solné jeskyni se také nelze předávkovat. To by obyvatelstvo mořského pobřeží a ostrovů již dávno vyhynulo.
Kdo může k moři, může směle do solné jeskyně. Komu je doporučován pobyt u moře, ale nesmí na slunce, vzhůru do solné jeskyně. Tam slunce nepálí, skvěle se tam relaxuje a zároveň se v ní léčí mnohé dnešní civilizační nemoci.
Pokud jste ani zde nenalezli odpovědi na Vaši otázku, zkuste se podívat do rubriky Ptáte se nebo se zeptejte přímo e-mailem info@solnajeskyneletnany.cz
MÁTE DOMA BAZÉN? Přečtěte si článek >>> 7 mýtů o solární plachtě a ohřevu bazénů.