Jak se čistí vzduch v přírodě? Proč jsou důležité záporné ionty ve vzduchu?
PROČ JSOU DŮLEŽITÉ ZÁPORNÉ IONTY VE VZDUCHU?
Běžný počet záporných iontů v čistém ovzduší je 400 ks/ cm³ vzduchu. Čím více jich vzduch obsahuje, tím je čistší, např. v lese, u vodopádu nebo u moře. Uprostřed lesa je počet záporných iontů okolo 1000 ks/ cm³, u vodopádu může být až 2000 ks/ cm³ i více.
Vyšší množství záporných iontů v dýchaném vzduchu zlepšuje transport kyslíku v těle, zvyšuje prokrvení buněk a tím i obranyschopnost organismu. Vzduch se také pro člověka stává dýchatelnější a na pocit svěžejší. Naopak v uzavřených, vzduchotechnikou větraných a klimatizovaných prostorách se počet záporných iontů pohybuje pouze kolem 50 ks/ cm³ a méně.
JAK VZNIKAJÍ V OVZDUŠÍ ZÁPORNÉ IONTY?
V lese proudí vzduch skrz listí (jehličí) stromů a naráží do nich. U vodopádu zase padající kapky vody naráží do vzduchu. Tímto nárazem se molekula vzduchu rozštěpí na kladný iont a záporně nabitý elektron. Elektron se spojí s další molekulou vzduchu a vznikne záporný iont (viz obrázek).
Kladné ionty jsou pomalejší a zároveň jsou přitahovány k zemi, která má záporný náboj. Proto je v ovzduší stále mírný přebytek záporných iontů.
Proces vzniku záporných iontů rozštěpením molekul vzduchu probíhá v přírodě nepřetržitě.
KAM MIZÍ ZÁPORNÉ IONTY?
Průmyslová zařízení a elektronika v kancelářích produkují ve zvýšené míře pouze kladné ionty. Kladně nabitý je také prach a nečistoty, obsažené ve vzduchu. Z toho důvodu je, hlavně v hustě osídlených oblastech, koncentrace kladných iontů až 6 x vyšší (smog), než je jejich množství ve volné přírodě.
JAK SE ČISTÍ VZDUCH V PŘÍRODĚ?
Jelikož jsou nečistoty a prach nabité kladně (+), při kontaktu se záporným iontem (-) se s ním spojí, zneutralizují se a padnou k zemi. Tímto procesem se v přírodě čistí vzduch, ale zároveň se snižuje počet záporných iontů.
JAK SE ZVYŠUJE POČET ZÁPORNÝCH IONTŮ V SOLNÉ JESKYNI LETŇANY?
Při proudění vzduchu skrz porézní stěny jeskyně, postavené ze solných briket, dochází ke zvýšení počtu záporných iontů bez toho, aby musela být dodávána elektrická energie na jejich vytvoření. Funguje to stejně jako v přírodě. Vzduch z ventilace se musí protlačit skrz jemné otvory ve stěnách, naráží na okolí otvorů a tím se vytváří velké množství záporných iontů.
Díky tomu získala solná jeskyně Letňany Certifikát Státního zdravotního ústavu.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
JAK OHŘÁT BAZÉN ZDARMA? Solární plachta CorniSun na bazén to dokáže. Ověřte si to! >